Korona Virüsten Korunma Yolları ve El Hijyeninin Önemi

Korona virüs ve bakterilere karşı ev temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar, hijyenin püf noktaları ve alınabilecek önlemler!

ev temizliği

Korona Virüse Karşı Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Tüm dünyayı etkisi altına almış olan Korona Virüsü ile mücadele ettiğimiz bu dönemde en dikkat etmemiz gereken şey temizlik ve hijyen. Özellikle su ve sabun bulamadığımız yerlerde devreye antibakteriyel el temizleme jeli ve el dezenfektanları giriyor. Tabii temizlik ve hijyenden kastımız sadece kişisel olan değil, içerisinde en çok bulunduğumuz yerlerin yani evlerimizin de temizlik ve hijyen seviyesine dikkat etmemiz lazım. Peki ya Covid-19 döneminden önce de temizliği büyük bir önem taşıyan evlerimiz ne kadar temiz? Bu konuya yeteri kadar önem veriyor muyuz? Doğru temizlik nasıl yapılmalı?

Normalleşme yolunda ilerlediğimiz bu dönemde antibakteriyel el temizleme sıvısı kullanarak, birbirimizden olabildiğince uzakta durmak, maske takmak gibi bir takım yeni düzene alışmak ve bu konuda biraz daha duyarlı olmak zorundayız. Bununla birlikte evlerimize normalde gösterdiğimiz özenden bir tık daha fazlasını göstermekte fayda var. Çünkü bu virüsün herhangi bir yüzey ile temasından hemen sonra bulaşma riski çok yüksektir.

Hangi Alanları Temizlemeliyiz?

Yatak Odaları

Her gün içinde en az 7 saatimizi geçirdiğimiz bir alan olan yatak odamızda, dışarıdan geldiğimiz kıyafetlerimizi değişir bir yerlere hatta bazen yatak üstlerine bırakıp gideriz. Fakat yapılan en tehlikeli hareketlerden birisi de işte tam olarak budur. Her ne kadar temizliğimize dikkat edersek edelim özellikle bu dönemde hijyen olayını en doğru şekilde gerçekleştirmek biraz şart gibi.

Salon ve Oturma Odaları

Eve girdikten sonra en çok kullandığımız bir diğer alan. Yatma vakti gelene kadar vaktimizi bu alanda geçirdiğimiz evlerimizde, dışarıdan geldikten sonra gerekirse bu alanda bulunan kumanda, aydınlatma prizleri gibi alanları çok fazla kimyasala maruz kalmadan el dezenfektanları gibi antibakteriyel ürünlerle silmek fena olmaz gibi. Aynı zamanda bulunduğumuz ortamları sık sık havalandırmayı da ihmal etmemeliyiz.

Tuvalet ve Banyolar

Aynı şekilde evimizin temizlik sembolü olan tuvalet ve banyolar, eve girildiğinde uğradığımız ilk adresimizdir. Bu yüzden bu alanlarda ki temizlik oranına birazcık daha özen gösterilmeli. Aynı şekilde her gün uygulayabilmemiz adına günlük kullandığımız el dezenfektanları gibi ürünlerle kapı kolları, prizler, musluk bataryaları gibi sürekli temas içinde olduğumuz yerleri de silmekte fayda var.

Mutfak

Pek çok gıda ürününü içerisinde bulunduran bu oda da temizlik ve hijyen kuralları her zaman için öncelikli olmalıdır. Klasik olarak prizler, dolap kapakları gibi sürekli temas halinde olduğumuz yerlerin yanında tezgah üstlerinin de temizliğine muhakkak dikkat etmemiz gerekmekte. Görünen kısımların yanı sıra kapalı alanları da dezenfekte etmeyi, dışarıdan getirdiğimiz ürünleri de bol su ve dezenfektanlarla temizledikten sonra dolaba koymayı ihmal etmemeliyiz.

Temizlik ve Hijyen İçin Ürün Tercihi

Evin içerisinde yaptığımız haftalık temizlik dışında, şu dönemde evi her gün dezenfekte etmek zorunda olduğumuzu göz önünde bulundurursak, yine her gün çamaşır suyu, bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyici gibi kimyasal ürünlere maruz kalmak sağlık açısından pek olumlu bir etki bırakmaya bilir. Bunun için çeşitli malzemelerle doğal temizlik sıvıları hazırlayabilir, bunun yanında günlük hayatımızda kullandığımız dezenfektan ürünlerle etrafı temizlemeye çabalayabiliriz. Sirke ve karbonat ile kendinize doğal temizlik sıvıları oluşturabilir ve bunun yanında dokunduğumuz küçük alanlar için antibakteriyel el temizleme jeli gibi ürünlerden yararlanabiliriz.