Korona Virüs Bitti mi? El Dezenfektanı Kullanımı Bırakılmalı mı?

Korona virüse karşı tedbirleri elden bırakmayarak, risk oluşturmamak ve sağlığımızı tehlikeye atmamak için hijyen kurallarına uymaya devam etmeliyiz.

korona virüs bitti mi

Korona Virüs Bitti mi? El Dezenfektanı Kullanımı Bırakılmalı mı? 

Virüs dönemine her ne kadar ani bir giriş yaşamış bile olsak, vaka sayılarının her geçen gün katlanarak artmaya devam ettiğini görmekteyiz. Bu süreçte el temizliğinin önemi kadar, sosyal mesafe kuralları ve maske kullanımına da önem gösterilmelidir. El dezenfektanlarının su ve sabun olmadığı ortamlarda mikropları öldürmek amaçlı kullanıldığını biliyoruz. Peki, her el temizleme sıvısı bir dezenfektan mıdır? Bunları ne kadar daha kullanmalıyız? Bunlar sorulması gereken ve hali hazırda sorulan sorulardır. Güçsüz ürünler, yani içeriğinde yeterli alkol miktarı olmayan el dezenfektanları, antibakteriyel sayılmaz ve korona virüse karşı yetersiz kalabilir. Kullanılan el temizleme jeli veya el temizleme sıvısı, antiseptik özelliğe sahip olduğu zaman antibakteriyel dezenfektan ürünü olarak isimlendirilebilir. Islak mendil, sıvı sabun, el temizleme jeli ve el temizleme sıvısı olarak üretimi yapılan bu ürünler, sadece korona virüse değil, tüm virüs türlerine karşı önlem amaçlı kullanılabilecek ürünlerdir.

Tedbirler Alınmalı

Coronavirus ile verdiğimiz bu savaşta en önemli silah bu virüsten korunmaktır. İşe ve okula gitmek gibi mecburiyetlerin içerisinde yeni normal sürecine alışmaya çalıştığımız bu dönemde hızla yayılan bu virüsten korunmak için öncelikli olarak ağzı ve burnu güzelce kapatan bir maske kullanılması ilk kuraldır. Temas edilen yüzeyler, kapı kulpları, para alış verişi, el sıkışmak gibi çok temaslı aktiviteler bakteri ve virüsler için birer yaşam alanıdır. Bu nedenle bu tarz temaslar içinde bulunduğumuz durumlarda el temizliğinin önemi konusunu bir kez daha hatırlatarak el temizleme jeli gibi antibakteriyel ürünlerle ellerimizi dezenfekte etmeyi ihmal etmememiz gerekiyor. Tercih edilen dezenfektan ürünün içeriğine dikkat etmek gerektiğini bir kez daha hatırlatma olarak belirtmekte fayda var çünkü güçsüz, alkol oranı az ve Biyosidal ruhsatı olmayan, DSÖ veya sağlık bakanlığı onayı olmayan ürünler, corona virüsünü yok etme konusunda etkili olmayabilir.

Uyulmasına Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç Küçük Tavsiye

  • En azından bir süre daha kimseyle el sıkışmayalım / sarılmayalım ve yakın temastan kaçınalım.
  • Ellerimizi mümkün olduğunca sık su ve sabunla yıkamaya özen gösterelim, su ve sabun bulamadığımız durumlarda el dezenfektanları ile dezenfekte edelim.
  • Mümkün olduğunca toplu alanlardan uzak durup, maske kullanımına dikkat edelim.