Virüs ve Bakterileri Aracınıza Sokmayın!

Salgın döneminde araba temizliği nasıl olmalıdır? Dikkat edilmesi gereken detaylar ve daha fazlası!

corona virüs araba temizliği

Virüs ve Bakterileri Aracınıza Sokmayın!

Korona virüsten korunmak için temizlik ve hijyen kurallarına uymak ve kişisel temizliğimiz adına antibakteriyel el temizleme jeli kullanmak büyük önem taşımaktadır. El temizliğinin önemi başta olmak üzere, ev temizliği, araba temizliği gibi günlük hayatta içerisinde çok zaman geçirdiğimiz yerleri de temiz tutmamız gereklidir. Günümüzde pek çok insanın şahsi arabası var. Arabalarının içlerinde güvende olduklarını düşünüyorlar fakat dışarıya her çıkışlarında, virüsün olduğu alanlarda bulunma riskleri yok olmuyor. İş yerlerinde, marketlerde, kafelerde her an virüse maruz kalabilir, daha sonrasında güvende hissettikleri arabalarına binip evlerine gidebilirler. Doğal olarak dışarıda kapmış olabilecekleri virüsü sırasıyla arabalarına sonrasında ise evlerine götürebilirler. Bu yüzden kişisel temizlik kadar araç temizliğinin de önemi büyüktür. Dışarıdan içine bindiğimiz araçları güzelce dezenfekte edip, evimize bu şekilde gitmek daha doğru bir seçenek olarak gözüküyor. 

Araç İçi Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Covid-19 insan sağlığını fazlasıyla tehdit ediyor. Bu yüzden korona virüse yakalanmamanın en temel maddesi, temizliğe çok daha fazla önem verilmesidir. Araç kullanmadan önce el dezenfeksiyonu ve araç içi temizlik de bu hijyen kuralları arasındadır. Şahsi araç kullanıcılarının, araçlarını dezenfektanlarla temizlemeleri veya temizletmeleri gerekmektedir. Araç temizliği için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Öncelikle her araca binişimizde hiçbir yere dokunmadan önce Proxentin gibi alkol içeren el dezenfektanlarıyla kendi ellerimizi dezenfekte etmeliyiz.
  • Araçlarımızı kendimiz veya temizleme noktalarına giderek iç-dış temizleme yaptırmalıyız.
  • Araç temizliği yapıldıktan sonra yeniden Proxentin gibi alkol içeren el dezenfektanlarıyla ellerimizi doğru şekilde dezenfekte etmeli ve sonrasında aracımızı kullanmaya geçmeliyiz.
  • Araçlarımızı tanımadığımız kimdelerin kullanmasına ve hatta içine girmesine izin vermemeliyiz.
  • Bu dönemde yollardaki otostopçuları arabaya almamalıyız.

Korona Virüse Karşı Araçlarınızı Kaliteli Ürünlerle Temizleyiniz

Profesyonel temizlik hizmeti almadığımız durumlarda, kullandığımız hijyen ürünlerine dikkat etmemiz gerekmektedir.  Dezenfektan  olarak özel bir ürün elimizde yoksa bunların yerine antibakteriyel özellikli el temizleme sıvıları kullanılabilir. Proxentin gibi alkol oranı yüksek olan antibakteriyel el temizleme sıvılarıyla aracın içine uygulamayı yapabiliriz. Araba temizliği için mutlaka alkol içerikli, dezenfektan özellikli ürünler kullanmalıyız. El temizliğinin önemi açısından aracınızdaki direksiyon, vites ve el freni bölümlerini alkol içerikli el temizleme jeli veya el dezenfektanlarıyla silerek, anı kurtarabiliriz. El hijyeni ve elimizin sürekli değdiği alanlardan olan araçlarımızın hijyenini unutmamalıyız, sağlığımız hiçbir şeyden önemli değil.