İş Yerinde El Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Çalışma alanlarında ve ofislerde el temizliğine önem vermek, oldukça önemli ve hayati bir durumdur. Hijyen konusunda güvenlik önlemleri nasıl alınmalıdır?

iş-yerinde-temizlik

İş Yerinde El Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Normalleşme sürecine girdiğimiz şu dönemde, yoğunlaşan iş temposu ile birlikte iş yerlerimizde geçirdiğimiz vakitler iyice artmaya başladı. Böyle olunca hepimizin hayatında önemli bir yer kaplayan hijyen kuralları ihmal edilmemesi gereken başlıca sorunlar olarak karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle kış aylarında grip gibi salgınlarla daha çok içli dışlı olduğumuz göz önünde bulundurulursa Korona Virüs gibi bir salgının ne denli hızla yayılacağı tartışma konularında bir numaralı yeri almış gibi gözüküyor. Tabii hal böyle olunca hijyen konusunda almamız gereken önlemler bir hayli önem kazanıyor. 


Maske takmak, antibakteriyel el temizleme sıvısı gibi ürünlerle kaynaşmak, toplu alanlardan mümkün olduğunca uzak durmak gibi bireysel temizlik kurallarına dikkat etmenin yanı sıra işyerlerinde uygulanması gereken hijyen kuralları da kritik bir hal alıyor. El dezenfektanları gibi ürünlerin kullanımıyla virüslerin hasta etmesi ve yayılması engellenebiliyor. Bu aşamada kullanılan antibakteriyel
el temizleme jeli  markasından tutun yapılan temizliğin sıklığı bile önem kazanıyor. İş yerlerinde, okullarda, gidilmesi zorunlu olan tüm toplu alanlarda mutlaka el temizleme jeli bulundurmak ihmal edilmemeli. Aynı zamanda kullanılan el dezenfektanları gibi ürünlerin sağlık bakanlığı onayı olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

El Dezenfektanları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antibakteriyel el temizleme sıvıları yani el dezenfektanları, insan sağlığına zararlı canlıların yok edilmesi ya da üremelerinin durdurulması için kullanılan ürünlerdir. Kolonyalı mendil gibi temizleme amacı barındıran fakat daha çok antibakteriyel bir etki bırakan bu ürünlerle kağıt kullanımının çevresel etkisi en aza indirgenmekte olup, virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalara karşı bir tedbir aracı olarak kullanılması hedeflenmektedir. Fakat el dezenfektanları da pek çok ticaret aracı gibi yanlış amaçlarla üretilip piyasaya sunulabiliyor. 

  • Alkol oranlarına dikkat edin. Bir ürünün dezenfektan sayılabilmesi için içeriğinde en az %60 alkol bulunması gerekir. Bu detayı mutlaka inceleyin, aksi takdirde elinize duru su sıkmış gibi bir etkisi olacaktır.
  • Onayı olup olmadığına bakın. Mutlaka DSÖ ve ya sağlık bakanlığı tarafından onayı olup olmadığını kontrol edin.
  • Ağzını açık bırakmayın. İçerikleri alkol bazlı olduğundan ve alkolün hava ile temasında 3 ila 5 saniye içinde uçtuğundan ötürü etkisini kaybetmemesi adına ağzını mutlaka kapalı tutun. 
  • Marka önemli. Markanın geçmişini ve tanınırlığını iyice araştırmakta fayda var. Bilindik bir marka tercih etmek her zaman için daha mantıklı bir seçenektir. 

Bireysel Tedbirler Atlanmamalı

Bütün bu tedbirlerin yanı sıra bireysel olarak alacağımız tedbirleri ihmal etmemekte fayda var. Toplu yaşam alanlarındaki hijyen kurallarına da yanı şekilde dikkat etmemiz gerekmektedir. Maske takmak, toplu alanlara çok fazla girmemek gibi konulara her ne kadar özen gösterirsek gösterelim kişisel hijyenimizi ve hijyen tedbirlerimizi mutlaka ihmal etmemeliyiz. Toplu herhangi bir alanda bulunduktan sonra elleri su ve sabunla yıkamadan veya herhangi bir antibakteriyel el temizleme sıvısı ile dezenfekte etmeden, ellerin göz, ağız ve burun ile temasından kaçınılmalıdır.