Doğru El Yıkama Aşamaları Nasıl Olmalı?

Doğru el yıkama ile virüslere karşı önlem alınabilir mi?

ev temizliği nasıl yapılır

Doğru El Yıkama Aşamaları Nasıl Olmalı?

Tekrardan büyük bir hızla yayılan Covid-19 virüsüne karşı korunmamızın temeli hijyen kurallarına uymaktan geçer. Çocukluğumuzdan beri hasta olmamak için eve adım atar atmaz el yıkamamız teşvik edilirdi. Çünkü virüslerin yayılmasına karşı alınabilecek en etkili tedbirlerden biri el temizliğine önem vermektir. Özellikle şu dönemde eğer yakın çevremizde ellerimizi bol su ve sabunla yıkayabileceğimiz bir alternatifimiz bulunmuyorsa mutlaka anti bakteriyel jel gibi temizleyici sıvılarla elleri dezenfekte etmek gerekir.

Ellerimizi Nasıl Temiz Tutarız?

Mikropların su ve sabun karşısında pek dayanıklı olmadıklarını annelerimiz sayesinde küçük yaşlardan itibaren mutlaka öğrenmişizdir. Fakat öyle sabunu aldım, suya soktum olmamalı. Doğru el yıkama terimi Covid-19 döneminden önce pek çoğumuza belki de çok mantıklı gelmiyordu. Fakat bu dönemde doğru el yıkama tekniği üzerine pek çok doktor, pek çok insan açıklamalarda bulundu. Doğru el yıkama sayesinde su ve sabunun ellerin her bölümüne değmesi ve etkin bir temizlik amaçlanır.

Doğru El Yıkama Teknikleri

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış olan 6 maddelik bir doğru el yıkama tekniği bulunmaktadır. Peki nedir bu doğru el yıkama teknikleri, gelin hep beraber inceleyelim;

  • El yıkama öncesinde yüzük, saat gibi aksesuarlar çıkarılır. 
  • Akan su altında eller ıslatılır. 
  • Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak araları ile tırnakların kenar ve uçları sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulur. 
  • Eller su altında iyice durulanır. 
  • Eller bileklerden başlayarak kâğıt havlu ile kurulanır. 
  • Aynı kâğıt havlu ile musluk kapatılır.