Bakterilere Karşı Cep Telefonu Temizliği Nasıl Yapılır?

Bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmak için cep telefonu temizliği nasıl yapılır? Tedbirleri her alanda alarak riski en aza indirin!

cep telefonu temizliği

Bakterilere Karşı Dezenfektanların Önemi?

Normal günlerde çok fazla önemsemediğimiz el dezenfektanları, korona döneminde en dikkat ettiğimiz şeylerden birisi olup çıktı. Hal böyle olunca etrafta birçok el dezenfektanı türemeye başladı. Peki, bunları seçerken nelere dikkat etmemiz lazım? Öncelikli olarak alkol oranı, dezenfektanlar ve antibakteriyel el temizleme jelleri açısından önemlidir çünkü bakteri ve virüslerin karşısında direnemediği şeylerden birisi alkoldür. Proxentin antibakteriyel el temizleme jeli yüksek ve etkin alkol oranı sayesinde virüslere karşı yüksek direnç gösterir. Korona döneminde bakteri ve virüslere karşı daha fazla önlem almamız gerektiğinden dolayı ilk önceliğimizin el temizliğimiz olması gerekmektedir. Su ve sabun kullanamadığımız yerler için yanımızda mutlaka ve mutlaka bir el dezenfektanı bulundurmamız gerekmektedir.  

Cep Telefonu Temizliği Önemli Midir?

Yeni tip korona virüsün en yoğun bulaşma yeri ellerdir. Ellerimiz her gün binlerce yere temas etmekte ve biz farkında olarak ya da olmayarak ellerimizi bir şekilde ağzımıza, burnumuza ve gözümüze götürmekteyiz. Virüsün etrafta fink attığı bu dönemde el temizleme jeli ve dezenfektanları her on dakikada bir kullandığımız bir ürün oldu. Birçoğumuz el hijyenine pür dikkat odaklanmış durumda fakat asıl tehlike çok yakınımızda ve çoğumuz bunun farkında bile değil. Cep telefonları… Günün her saati neredeyse elimizden düşmeyen telefonlarımızı aramızda kaçımız elleriyle aynı oranda dezenfekte ediyor? Uzmanlar, korona virüsünde cep telefonlarının yüksek risk oluşturabileceğini ve bu yüzden gün içinde birkaç kez dezenfektan ürünleriyle temizlenmesi gerektiğinin uyarısını yapıyorlar. Virüsün telefon yüzeylerinde birkaç saat boyunca canlı kalabildiğini ve yüz bölgesine telefonu yaklaştırmamız durumunda, virüsün bulaşma riskinin artabileceğini işaret ediyor, bu yüzden el hijyenine maksimum önemi göstermemiz gerektiğini, antibakteriyel el temizleme sıvılarını yanımızdan ayırmadan gün içinde bol bol kullanmamız gerektiğine dikkat çekiyorlar. Proxentin antibakteriyel el temizleme jeli alkol bazlı içeriğiyle ellerinizi bakteri ve virüslerden arındırırken cep telefonu gibi sürekli temas ettiğimiz araçların bakterileri yaymasını engeller.

Cep Telefonu Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonu temizliğini yaparken telefonun bozulmasına yol açabilecek deliklerin kapatılmasına özen gösterilmelidir. Temizlik için hafif nemli, yumuşak bir bez kullanılabilir. Temizlikte kullanılacak sıvı maddelerin telefona direkt temasından kaçınılıp, sabunlu su veya dezenfektan kullanarak nemlendirdiğimiz bezle hafifçe silinmelidir. En çok temas ettiğimiz ekran ve tuş açma düğmeleri öncelikli olarak temizlenmelidir.