Biota Laboratuvarları Hakkında

Biota Laboratuarları 20 yılı aşkın bir süredir, güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli çözümler sunmak adına, bitkisel içerikli ürünler geliştirmektedir.

Biota Laboratuvarları kurulduğu günden itibaren bitki uzmanlığıyla geliştirdiği ürünler ile dünya markaları yaratma hedefinde hızla ilerlemekte, sağlık ve güzellik sorunlarına etkin ve uzun vadeli bitkisel çözümler üretmektedir. Inovatif, kalitesi ve etkinliği kanıtlanmış, gücünü doğadan alan ürünler geliştirmeyi amaçlayan Biota Laboratuvarları bulunduğu pazarlarda lider, dünyada da kabul gören markalara sahiptir.

Biota Laboratuvarları tarafından üretilen ürünler, Türkiye’nin seçkin üniversiteleri ile ortaklaşa yürütülen klinik testlerin ardından, dünyanın önde gelen bağımsız laboratuvarları tarafından yapılan klinik testlerle de etkinlik ve güvenlilik testlerinden geçmektedir.

Yenilikçi ürünleriyle sağlık ve güzelliği bir arada sunan Biota Laboratuvarları, doğanın sınırsız yararını sunduğu bitkilerle en son teknolojiyi titizlikle bir araya getiriyor.

Biota Laboratuvarları 3.200’ü endemik olmak üzere 10.000 kadar bitki türü ile dünyanın en zengin oralarından birine sahip olan ve Anadolu’nun bu muhteşem gücünü insan sağlığının kullanımına sunmaktadır. Ürünlerini geçmişten günümüze gelen bilgi birikiminin yüksek teknolojiyle birleşmesi sonucu basta ABD, Brezilya, Almanya, Polonya, Azerbaycan olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerle buluşturmaktadır.

Biota Laboratuvarları, BIOXCIN, BIOXSINE, NUTRAXIN, BIODER ve BIOBABY ile Türkiye çapında 24.000’den fazla eczanede yer almaktadır. BIOBLAS, RESTOREX markaları ile marketlerde ve yerek satış noktalarında yer almaktadır. Her kesimden tüketicinin farklı ihtiyaçlarına, farklı satış noktalarında çözüm götüren Biota Laboratuvarları tamamen bitkisel ve doğal çözümler sunarak sektörde liderliğini koruyor. Ürünlerinin kalitesinde ve faaliyetlerinin her aşamasında mükemmeli yakalamayı hedefleyen Biota Laboratuvarları, bilimsel tabanlı AR-GE çalışmaları ile teknoloji ve doğayı buluşturarak tüketicilerin çeşitli beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor.

Her ay yüzlerce deney yapılan AR-GE laboratuvarlarında çalışma prensipleri “bitkisellik”, “buluşçuluk” ve “inovasyon”dan oluşuyor. Tüm ürünlerini uzun süren AR-GE çalışmaları sonucunda piyasaya sunan Biota Laboratuvarları, AR-GE çalışmalarına her yıl yüksek bütçeler ayırıyor. Bu sayede, henüz kullanılmayan pek çok endemik bitkinin insan sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkilerinin de araştırılması hedefleniyor.

Biota Ar-Ge Merkezi

Biota AR-GE Laboratuvarları kozmetik, dermokozmetik ve takviye edici gıda alanında faaliyet gösteren, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı bir AR-GE Merkezidir. Merkezimiz bünyesinde alanında uzman kişiler çalışmaktadır. Bunlar arasında kimya ve gıda mühendisleri, kimyager, botanik uzmanı, moleküler biyolog gibi değişik meslek gruplarından uzmanlar bulunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan Bilim Kurulumuz AR-GE Merkezimize düzenli olarak hizmet vermektedir. AR-GE Merkezimizde bulunan Medikal Departmanımız klinik çalışmaları, etkinlik ve güvenlilik test süreçlerini yürütmektedir. Tüm ruhsatlandırma faaliyetleri de AR-GE Merkezi bünyesinde yürütülmektedir. Biota AR-GE Merkezi 800 m2 lik alanda altı adet bağımsız laboratuvar ile hizmet vermektedir. Hücre Kültürü Laboratuvarı, Bitki Araştırma Merkezi, Kozmetik Ürün Geliştirme Laboratuvarı, Enstrümantal Analiz Laboratuvarı, Ambalaj Ar-Ge Laboratuvarı ve Ürün Performans Laboratuvarları bulunmaktadır. Cihaz ve donanım açısından gelişmiş bir alt yapıya sahip olan Ar-Ge merkezinde bulunan analitik cihazlar arasında HPLC-MS-MS, GC-MS, moleküler biyoloji alanında Real Time PCR, DNA-RNA protein görüntüleme sistemi gibi cihazlar mevcuttur. TÜBİTAK projeleri, üniversitelerle ortak işbirlikleri ile yeni ürün geliştirme çalışmaları bu merkezde yapılmaktadır. Uluslararası dergilerde bilimsel yayınlar, kongrelerde posterler ve sözlü sunumlar merkezimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar’dan;

Biota… Aslında sadece 20 yıllık bir öykü… Devrim yaratan markalarla Türkiye’de Pazar liderliğine ve dünyanın 62 ülkesine ihracata uzanan bir başarı öyküsü…Yıllar önce kurduğumuz bir hayal ile 2002 yılında başlayan yolculuk, bugün hem ülke hem de dünya çapında başarılara atılan imzalarla devam ediyor.

Yola çıkarken gücümüzü doğadan aldık. Bir mucizeyi anlamaya çalıştık; bu, 59 element mucizesiydi. İnsan vücudu, aynı zamanda toprakta da yer alan 59 elementten oluşuyordu. İşte bu nedenle B’iota, insan ve tabiatın işbirliğinden doğacak güce inandı. Bilimi yanına aldı ve topraktan bitkilere geçen bu 59 elementi kullanarak insan sağlığı, güzelliği için çalıştı. Anadolu’nun zengin bitki örtüsünün yanı sıra Türk Bilim adamları ve dermatologlarına da güvendik. Mesleğini seven, insana ve doğaya saygı duyan ekibimizin gayretli çalışmalarıyla bitkilerden gelen sağlık ve güzelliği insanların hizmetine sunduk. Yıllardır sürdürdüğümüz AR-GE yatırımlarımız sonucu geliştirilen ürünlerimiz markalara göre bugün Türkiye’nin bütün eczanelerinde veya parfümerilerinde, marketlerinde yer alıyor. Hem Türkiye’de hem de dünyanın dört bir yanında giriş yaptığımız ülkelerde elde ettiğimiz başarı, tüketicinin memnuniyetini ve B’iota’ ya olan güvenini gösteriyor. B’iota’nın hedefleri hep büyük oldu. Büyük hedeflere ulaşmanın yolu da çok çalışmaktan ve geleceğe güvenerek yeni yatırımlar yapmaktan geçiyor. Bu nedenle B’iota artık çalışmalarını Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise 3. büyük farmasötik fabrikasında sürdürüyor. 35 bin metrekarelik kapalı alana kurulu yeni üretim tesislerinde B’iota ailesinin yüzlerce ferdi insan sağlığı ve güzelliği için en iyiyi araştırıyor ve üretiyor; yine binlerce B’iota’lı size bu ürünleri ulaştırmak için çalışıyor. B’iota her zaman olduğu gibi bundan sonra da yeni hedefleriyle, %100 bitkisel çözümler sunan yeni ürünleriyle hep tüketicinin yanında olacak.