Kendinizi virüslerden ve bakterilerden nasıl koruyabilirsiniz?

Kendinizi virüslerden ve bakterilerden nasıl koruyabilirsiniz?

Bazı aşılar kendinizi bakteri veya virüslerin neden olduğu bazı hastalıklardan korumak için kullanılabilir . Bu, bağışıklık sistemini patojene karşı savunma için hazırlar. Bununla birlikte, virüslerle daha zordur, çünkü görünümlerini hızla değiştirirler.

Patojenlerin% 80'ine kadar eller yoluyla bulaştığından, bu aynı zamanda el hijyeninin de önemli olduğu anlamına gelir . Özellikle başkaları ile sık sık fiziksel temasınız varsa, ellerinizi düzenli ve düzgün bir şekilde yıkadığınızdan emin olmalısınız. Yakınlarda lavabo yoksa, olası enfeksiyonları önlemek için Proxentin Antibakteriyel Hijyenik El Jeli öneriyoruz . Bakterilerin% 99,9'unu suya ve sonrasında kurulamaya ihtiyaç duymadan temizler. Dezenfektanlar / biyosidal ürünler böylece enfeksiyon riskini azaltabilir ve bölgedeki diğer insanları enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir.

Ancak patojen zaten avucunuzun içinde olsa bile, aynı olması gerekmez. Birçok bakteri ve virüs, sağlam olduğu sürece cilt bariyerinin üstesinden gelemez. Ancak bunlar vücudumuza başka şekillerde de girebilir. Yüzünüze yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının . Çünkü gözlerimiz, burnumuz ve ağzımız tüm patojenler için açık bir kapıdır.

Kötü bakteriler ve virüsler evlerinizde de gizlenebilirler, kendiniz veya bir aile üyeniz bakteriyel bir hastalığınız varsa , evinizdeki yüzeyleri dezenfekte etmeye dikkat etmelisiniz . Klavye, mutfak tezgahı veya komodin olsun - bakteriler birkaç gün hatta aylarca pürüzsüz yüzeylerde hayatta kalabilir. Yüzey dezenfeksiyonu da bu aşamada çok önemlidir.